10.12.2014

Przewodnik do zdrowszego życia: 8 mitów związanych ze zdrowym odżywaniem i dietami (Guide to living healthy: 8 myths associated with healthy eating and diets)

A.Ozimek 2013 all photos
Nie byłam nigdy na diecie i nie odchudzałam się specjalnie, choć staram się dbać o to, co jem. Odżywiam się zdrowo, regularnie ćwiczę, i spędzałabym wolny czas aktywnie gdybym tylko mogła. Niczego sobie nie odmawiam, choć powinnam, nie ze względu na wagę, lecz ze względu na zdrowie. Jem pizzę mniej więcej raz w tygodniu, weekendy nie obejdą się bez czipsów, i codziennie muszę zjeść coś słodkiego. Mimo tego, kupuję ciuchy w małych rozmiarach.

Czytałam dużo artykułów i blogów na ten temat, i choć nie jestem ekspertem, lubię doradzać innym, jak zdrowiej żyć. Bo bycie modnym to nie tylko noszenie ładnych ciuchów. Smukłe, jędrne ciało to inwestycja na zdrowsze, dłuższe życie.

8 mitów związanych ze zdrowym odżywianiem i dietami

1. Wegetarianizm to jednym słowem, niedożywienie
Uwielbiam to. Nie jem mięsa to pewnie mam anemię, i co ja w ogóle jem?, słyszałam to nie raz. Odkąd stałam się wegetarianką, rzadko choruję, nie mam kłopotów z cerą, czuję się lepiej. Wegetarianizm dobrze wpływa na zdrowie, chroniąc przed chorobami serca i otyłością. Ważne, aby spożywać wszystkie potrzebne składniki, jak błonnik, białko, czy żelazo. Wegetarianie doceniają naturalne rzeczy jak kasze, pełne ziarno, soczewice, warzywa strączkowe, orzechy, no i przede wszystkim, warzywa i owoce. I cieszą się tym, że nie przyczyniają się do zabijania zwierząt.

2. Nic nie zjem to schudnę.
Ile osób uważa, że odmawiając sobie jedzenia, zwyczajnie schudnie. Ale przychodzi taki moment, że głód wygrywa, i zajadają się bułkami, słodyczami czy fast foodem, żeby się szybko najeść. Niejedzenie prowadzi do tycia, a to dlatego, że niedożywiony organizm odkłada jedzenie na później, magazynując je w formie tłuszczu. W końcu jakoś musi funkcjonować. Niejedzenie prowadzi także do bólu głowy i złego samopoczucia. Ważne, aby jeść regularnie zdrowe posiłki, i uważać na przekąski. Od owoców czy jogurtu naturalnego nikt nie stanie się XL.

3. Zjem coś zdrowego, to potem mogę jeść byle co.
Zdrowe odżywanie to regularne zdrowe odżywanie. Wypicie super zdrowego koktajla na śniadanie, nie oznacza, że objadanie się niezdrowym jedzeniem w ciągu dnia dobrze wpłynie na zdrowie. Posiłki powinny być zbilansowane przez cały dzień, według piramidy żywieniowej (najlepiej tej wegetariańskiej). Chodzi głównie o uregulowanie metabolizmu.

4. Poćwiczę pięć minut, lepsze niż nic.
Zdrowe, jędrne ciało to nie tylko kwestia diety, ale także i ćwiczeń. Przy siedzącej pracy, najlepiej jest wprowadzić odrobinę fitnessu na co dzień, czy to godzina na rowerze, w fitness klubie, długi spacer z psem czy ćwiczenia z filmików YouTube. Pięć minut ćwiczeń sprawi, że trochę poczujesz się lepiej, ale na dłuższą metę nic nie da. Dopiero po dwudziestu minutach fitnessu spalamy tłuszcz. Pomyśl o skakance (nawet tej na niby), bieganiu, rowerze, rolkach czy treningu znanych trenerek dostępnych online. Może nie koniecznie codziennie, ale przynajmniej 5 dni w tygodniu. Systematyczność przynosi efekty, a widoczne efekty motywują jeszcze bardziej.

5. Nie zjem batona, bo przytyję.
Zdrowa dieta ma to do siebie, że pochłania się mniej kalorii, a na pewno mniej tych niezdrowych kalorii. Przy takiej diecie, baton nie zaszkodzi. Ale uwaga, żeby nie przesadzić. Czytaj etykietki, i zwróć uwagę na kalorie zawarte w danym produkcie. Zjedzenie trzech pączków nie jest zalecane, nawet przy zdrowej diecie, bo metabolizm zwyczajnie zgłupieje. Pozwól sobie codziennie na coś małego słodkiego, i raz w tygodniu czy okazyjnie na coś większego, np. na pączka.

6. Odpuszczę kolację o 20.
Mówi się, że nie powinno się jeść po 18 czy po 20. Tak, ale tylko jeśli kładziesz się dwie, trzy godziny po tym. A kto z nas chodzi spać z kurami? To prawda, że wieczorem metabolizm wolniej działa i zjedzenie kolacji godzinę przed snem nie jest zalecane, ale jeśli kładziesz się o 1, kolacja o 21 nie zaszkodzi. Lepsze to, niż zjedzenie o 18 i kładzenie się spać z pustym żołądkiem. Tak długa przerwa w jedzeniu nie jest dobra dla organizmu, który musi czekać aż do rana na posiłek. 

7. Awokado? Nie zjem, bo tuczy.
To prawda, że niektóre "zdrowe" rzeczy są tłuste, ale istnieje różnica między tłuszczami nienasyconymi a nasyconymi. Te pierwsze zawiera awokado, oliwa z oliwek, czy warzywa strączkowe, i są zalecane. Tłuszcze nienasycone dobrze wpływają na pracę serca, na krążenie, wspomagają odchudzanie, poprawiają układ nerwowy, i dają nam zdrową skórę, włosy i paznokcie. Co innego tłuszcze nasycone zawarte w czipsach, słodyczach, lodach, maśle, serach czy potrawach smażonych.

8. Zjem dwa razy dziennie i starczy.
Regularne, mniejsze posiłki regulują metabolizm, dlatego ważne, aby unikać jedzenia dwa razy dziennie. Lepiej zjeść częściej a mniej, niż rzadziej a dużo. Dietetycy zalecają jedzenie regularnie co 2-3 godzinny, np. o 8, 11, 14, 17 i 20, co jest możliwe w dniu powszednim, gorzej w weekendy gdy dłużej śpimy i spędzamy czas poza domem i biurem. Ważne, aby nawet w weekend jeść zdrowo i regularnie. Zamiast jeść 2-3 razy dziennie, zaplanuj pięć małych zdrowych posiłków na cały dzień. Propozycje podam w oddzielnym poście.

Po wprowadzeniu tych drobnych zmian w swoim życiu, zobaczysz długotrwałe efekty, pod warunkiem, że regularnie będziesz trzymać się tych zasad. Po czasie wejdzie ci to w nawyk, i wybór miski owoców zamiast ciastek będzie znacznie łatwiejszy i oczywisty. 
Guide to living healthy: 8 myths associated with healthy eating and diets

I was never on a diet and never really tried to lose weight, but I try pay attention to what I eat. I eat healthy, I exercise regularly, and would spend my free time actively if I only could. I do not deny myself anything, though I should, and not because of the fat in it, but because of my health. I eat pizza about once a week, no weekend passes without chips, and every day I have to eat something sweet. Despite this, I buy clothes in small sizes.
 
I read a lot of articles and blogs on the subject, and although I'm no expert, I like to advise others how to live healthier. Because being fashionable is not just about wearing nice clothes. A slender, firm body is an investment for a healthier, longer life.
 
8 myths associated with healthy eating and diets
1. Vegetarianism is in one word, malnutrition
 
I love this. I do not eat meat, therefore I probably have anemia, and what do I eat anyway?. I've heard it more than once. Ever since I became a vegetarian, I rarely get sick, I have no skin problems, I feel better. Vegetarianism is good for your health, it protects against heart disease and obesity. But, it is important to consume all the necessary ingredients, such as dietary fiber, protein, and iron. Vegetarians appreciate things like cereal,  oats, lentils, legumes, nuts, and, above all, vegetables and fruits. I also enjoy the fact that I don’t contribute to the killing of animals.

2. I won’t eat anything, so I’ll lose weight.

How many people think that denying yourself food, will make you simply lose weight? But there comes a moment when hunger takes over, and you eat bread rolls, sweets and fast food to fill up quickly. Not eating leads to weight gain, and this is because the undernourished body puts away food for later, storing it as fat. After all, it somehow needs to function. Not eating also leads to headaches and malaise. It is important to eat regular healthy meals, and be careful when snacking. No one turned XL from eating fruit or plain yogurt.

3. I’ll eat something healthy, afterwards I can eat whatever.
Healthy eating is a regular healthy eating as well. Drinking a super-healthy cocktail for breakfast, does not mean that stuffing yourself with unhealthy food during the day won’t affect your health. Meals should be balanced throughout the day, according to the food pyramid (preferably the vegetarian). It’s all about keeping your metabolism steady.

4. I’ll exercise for five minutes, it’s better than nothing.
A healthy, firm body is not just a matter of the diet, but also of exercise. When sitting all day at work, it is best to introduce a bit of fitness every day, whether it's an hour biking, at a fitness club, a long walk with your dog or exercises from YouTube videos. Five minutes of exercise will make you feel a little better, but in the long run will not do anything to your body. Only after twenty minutes of fitness do we burn fat. Think of jumproping (even make-believe), running, biking, skating or working out to videos of known fitness trainers. It may not necessarily be an every day thing, but try it at least five days a week. Exercising systematically brings results, and visible results motivate even better.

5. I will not eat a candy bar, because I will get fat.
A healthy diet has it in itself that it absorbs fewer calories, and certainly less of those unhealthy calories. With such a diet in place, a candy bar won’t hurt you. But be careful not to overdo it. Read labels and pay attention to the calories it contains. Eating three donuts is not recommended, even with a healthy diet, because your metabolism will simply go crazy. Allow yourself something sweet and small each day, and occasionally something bigger, for example, a donut.

6. I’ll give up that 8p.m. dinner.
It’s a known fact that you should not eat after 6 or after 8. Yes, but only if you go to bed two or three hours after that. And who goes to bed with the chickens? It is true that the metabolism slows down in the evening and having dinner an hour before bedtime is not recommended, but if you go to bed at 1, dinner at 9 will not hurt you. It's better than eating at 6 and going to bed with an empty stomach. Such a long break without food is not good for the body, which has to wait until the morning for a meal.

7. Avocado? I’ll skip it, it’s too fat.
It is true that some 'healthy' things are fatty, but there is a difference between saturated and unsaturated fats. The former includes avocado, olive oil, and legumes, and they are highly recommended. Unsaturated fats are good for the heart, for circulation, they help with weight loss, improve the nervous system and give us healthy skin, hair and nails. It’s different than the saturated fats contained in chips, sweets, ice cream, butter, cheese or fried foods.

8. I'll eat two times a day and that’s enough.
Regular, smaller meals regulate the metabolism, therefore it is important to avoid eating just twice a day. It is better to eat smaller meals often than bigger meals rarely. Nutritionists recommend eating regularly every 2-3 hours, for example at 8 a.m., 11 a.m., 2 p.m., 5 p.m. and 8 p.m, which is possible during the week, worse on the weekends when we sleep longer and spend more time outside of the home and office. It is important to eat healthily and regularly even on the weekends. Instead of eating two, three times a day, plan five small healthy meals throughout the day. Recipes will be given in a separate post.

After these small changes in your life, you will see long-term effects, provided that you regularly stick to these rules. After a while, it will become a habit, and selecting a bowl of fruit instead of cake will be much easier and more obvious.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Your comments