4.27.2014

Zawsze modne - tajemnicza moc ziół (Always in style - the secret of herbs)

Pokrzywa, fotografia własna http://www.ehow.com/way_5299239_nettle-hair-growth.html
Czy to nie prawda, że zioła kryją w sobie tajemnicę? Wydaje się, że zwykłe ziółka nie pomogą przy potwornym bólu głowy czy przy podrażnieniu skóry. Sięgamy po niebezpieczne tabletki, narażając nasze wątroby na zniszczenie.
Kiedyś, nie było magicznych tabletek przynoszących natychmiastową ulgę. Ludzie byli zdrowsi, bo poza naturalną nieprzetworzoną żywnością, sięgali także po naturalne metody leczenia. Nie wierzyłam, że zioła “działają” dopóki rumianek nie wyleczył mnie z pulsującej, niekończącej się migreny. I, co najlepsze, zioła się stosunkowo tanie, a zarazem skuteczne. Oto lista kilku ziółek, które warto mieć w szafce z herbatami czy w apteczce (lub nawet w kosmetyczce ze sobą):

Rumianek

Od dawna wiadomo, że rumianek działa przeciwzapalnie. Stosowany doustnie, działa przeciwskurczowo w układzie pokarmowym czyli przy zaburzeniach trawienia, uczuciu pełności, czy wzdęciach, i działa także  przeciwalergicznie. Pomaga także przy bólu głowy. Rumianek także działa uspokajająco. Stosowany zewnętrznie, pomaga przy stanie zapalnym skóry i błon śluzowych, takim jak trądzik, rumień, oparzenia słoneczne, opuchnięcia czy stan zapalny jamy ustnej lub dziąseł. Kosmetyki z dodatkiem rumianku mają działanie łagodzące. Warto mieć koszyczek rumianku w formie herbatki ekspresowej w domu, lub maść rumiankową, która błyskawicznie wysuszy pryszcz czy załagodzi zaczerwienienie.

Mięta

Mięta pieprzowa jest znana z tego, że pomaga przy bólu brzucha i niestrawności. Jest stosowana doustnie przy zaburzeniach trawienia, skurczach żołądka, kolce jelitowej, braku łaknienia, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Prosta zasada: boli Cię brzuch, wypij gorącą miętę. Jest skuteczna, i pysznie smakuje. Zewnętrznie, można wcierać liście świeżej mięty w skronie aby poczuć ulgę przy bólu głowy. Świeża mięta ma także inne zastosowania - świetnie smakuje jako dodatek do dań czy drinków. Olejek miętowy zawierający mentol używany jest w przemyśle perfumeryjnym, farmaceutycznym oraz jako dodatek aromatyzujący, stąd np. mamy gumę miętową.

Szałwia

Wygląda pięknie w czasie kwitnienia ponieważ pnie się wysoko i wypuszcza różowo-fioletowe kwiatki. Już w starożytności uznawana była za roślinę leczniczą a nawet magiczną. Służyła jako lek na ukąszenia, podczas przeziębienia, na utratę pamięci, gorączkę, padaczkę, choroby wątroby i zaparcia. Uznawana była także jako afrodyzjak, a Arabscy uczeni dodatkowo uznawali ją za lek na przedłużenie życia. Liście szałwii lekarskiej zawierają m.in kamforę, flawonoidy, witaminę B, witaminę PP, karoten i witaminę C.

Używa się jej do poprawienia układu trawiennego, obniżenia cukru we krwi, oraz przy zapaleniach gardła i skóry. Pomaga także przy depresji, zmęczeniu, wyczerpaniu, oraz przy nadmiernym poceniu się w nocy, przy zapaleniu jamy ustnej, na trudno gojące się rany, wysypki i żylaki. Karmiące kobiety mogę użyć naparu z szałwii do zmniejszenia laktacji aby sprawić, żeby pokarm zanikł. Szałwię używa się także w kuchni jako przyprawę oraz w kosmetykach ze względu na zawarte w niej olejki eteryczne.

Pokrzywa

Jeszcze za czasów dzieciństwa, pokrzywa kojarzyła nam się najczęściej z czymś złym, czego nie można było dotknąć, bo poparzy i pozostawi wysypkę na skórze. Natomiast pokrzywę można pić jako herbatkę i używać w celach kosmetycznych. Jej wartości były znane już w starożytności i potem była traktowana jak pokarm dla ubogich. Pomaga zahamować przerost prostaty, leczy cukrzycę typu 2 obniżając poziom cukru we krwi, wpływa korzystnie na przemianę materii i ma działanie przeciwkrwotoczne.

Zawiera flawonoidy, witaminę K, i pomaga przy wiosennym osłabieniu, przy anemii i działa moczopędnie. Jako kosmetyk, służī jako płukanka do osłabionych włosów i pomaga z łupieżem. Jest także używana w kuchni jako dodatek do dań (np. zamiast szpinaku), lub jako dodatkowy składnik racuchów czy zupy. Jest dostępna w formie soku (do picia przed posiłkiem), jako wzmacniająca i lecząca herbatka czy jako tabletki wzmacniające włosy, paznokcie, i kości. Ogólnie, pokrzywa zalecana jest w stanach osłabienia dla wzmocnienia sił witalnych i w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci.

Melisa

Nie ma jak kubek herbatki z melisy na zakończenie dnia. Melisa jest znana z tego, że ma działanie uspokajające i jest stosowana w bezsenności, depresji i nerwicy, oraz pomaga przy bólach głowy i bólach menstruacyjnych. Dodatkowo, pomaga przy wzdęciach i innych dolegliwościach żołądkowych. Działa przeciwbakteryjnie, pomaga w wywołaniu menstruacji, schładza organizm podczas gorączki oraz odpręża i regeneruje system nerwowy. W celach kosmetycznych można użyć maści z melisy do złagodzenia ran i ukąszeń a kompresy z niej likwidują obrzęki. Można płukać nią jasne włosy aby zapobiec ich wypadaniu i powstawaniu łupieżu, a także przy tłustej cerze czy włosach. W kuchni, melisa służy jako przyprawa do sałatek i ma lekko cytrynowy smak.

Tych ziół jest mnóstwo, i wszystkie mają korzystne zastosowania dla zdrowia i urody. Bo czy nie lepiej stosować metody naturalne, znane i sprawdzone już w starożytności, niż niszczyć organizm niebezpiecznymi tabletkami?

(Wszystkie fotografie są własnością autora)